Jak obrócić, przyciąć i skrócić film na komputerze – proste metody dla każdego

Czasami, gdy tworzymy lub mamy do edycji pliki wideo, musimy wykonać podstawowe zabiegi, takie jak obrócenie, przycięcie lub skrócenie filmu. Warto zatem poznać proste metody, które pozwolą nam szybko zrealizować te zadania na komputerze bez konieczności posiadania zaawansowanych umiejętności. W tym artykule przedstawiamy kilka łatwych sposobów na obrót, przycięcie i skrócenie filmów, które pomogą nawet początkującym użytkownikom osiągnąć pożądane rezultaty.

Zacznijmy od podstaw: jak obrócić film na komputerze? Czasami zdarza się, że nagrywając filmik, trzymaliśmy aparat czy telefon pod innym kątem i teraz chcemy to poprawić. Nie ma się czym martwić! Istnieje kilka narzędzi do edycji wideo, które pomogą Ci szybko i łatwo zmienić orientację filmu.

Obrót filmu za pomocą aplikacji Windows Movie Maker

Jeśli masz na swoim komputerze system operacyjny Windows, to najprostszym narzędziem do tego zadania będzie Windows Movie Maker. Po prostu zaimportuj film do aplikacji, a następnie kliknij na niego prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję “Obróć o 90 stopni” tak wiele razy, ile potrzebujesz, aby uzyskać pożądany efekt. Gdy oglądasz film w trybie podglądu, nastąpiła zmiana orientacji.

Super, już wiemy jak obrócić film, teraz przejdźmy do następnego kroku: jak przyciąć film na komputerze.

Przycinanie filmu za pomocą aplikacji VLC Media Player

O ile obracanie filmu polegało na zmianie jego orientacji czyli mówiąc prościej “na przekręcenie”, o tyle przycinanie filmu polega na usunięciu niechcianych fragmentów z filmu, co jest równie istotne przy montażu i profesjonalnym wyglądzie naszego filmiku. Przykładowym programem, który może nam pomóc, jest słynny VLC Media Player. Poza odtwarzaniem plików dźwiękowych i wideo, ten niepozorny odtwarzacz ma również opcję przycinania filmów – wystarczy przejść do zakładki “Narzędzia”, a następnie wybrać “Edycje i efekty”. W zakładce “Wideo” możemy ustawić fragment wideo, który chcemy pozostawić. Gdy już kadry zostaną ustawione, dodajemy film na playlistę, a następnie zapisujemy go jako nowy plik.

Teraz nareszcie czas na skrócenie filmiku: jak skrócić film na komputerze?

Ostatnią operacją, o której warto wspomnieć, jest skrócenie filmu. Czasem możemy mieć zbyt długie lub nudne filmiki, które chcielibyśmy uczynić bardziej dynamicznymi i ciekawymi dla widzów. W jaki sposób to zrobić? Możemy użyć programów takich jak Free Video Cutter czy też wrócić do wcześniej wspomnianego Windows Movie Maker.

W przypadku Windows Movie Maker, należy zaimportować film, następnie przeciągnąć plik na linię czasu. Następnie możemy w prosty sposób przeciągnąć początek i koniec filmu na linię czasu, aby ustawić jego nową długość. Gdy już będziemy zadowoleni ze swojej pracy, wystarczy zapisać film jako nowy plik.

Podsumowując, obracanie, przycinanie i skracanie filmów na komputerze wydaje się być dużo prostsze, niż początkowo mogłoby się wydawać. Potrzebujesz jedynie kilku podstawowych narzędzi do edycji i trochę czasu, aby nauczyć się korzystać z poszczególnych funkcji. Teraz możesz dodać do swojego repertuaru umiejętności nowe, ważne skill’e, które może każdy potrzebować.

Zmiana orientacji i edycja filmów na komputerze – kluczowe informacje

Umiejętność modyfikacji filmów na komputerze stanowi użyteczne narzędzie własnoręcznego montażu. W artykule omówione zostały trzy główne zadania edycyjne, tj. obracanie, przycinanie oraz skracanie filmów, które można wykonać wręcz w sposób intuicyjny dzięki prostocie obsługi wybranych narzędzi. Aby obrócić film, zalecany jest Windows Movie Maker, umożliwiający łatwe zmienianie orientacji filmu po zaimportowaniu go do programu. Przycinanie filmów odbywa się przez eliminację niechcianych fragmentów – w tym celu można zastosować VLC Media Player, w którym pod zakładką “Narzędzia” odnaleziona zostanie opcja do edycji i efektów. Wreszcie, jeśli chodzi o skrócenie filmów, aby uczynić je bardziej efektownymi, można ponownie skorzystać z Windows Movie Maker lub z programu Free Video Cutter. Aby opanować te techniki wystarczy nieco czasu, zaś samo oprogramowanie do montażu jest powszechnie dostępne i proste w użyciu.

Back to top button